1 דקות קריאה
28 Dec
28Dec

קשה להאמין שהאינטרנט קיים כבר למעלה משלושה עשורים. טים ברנרס-לי פיתח גרסה מוכנה לצרכן של האינטרנט ודפדפן האינטרנט הראשון בעולם בשנת 1990, תוך הסתמכות על הרקע הצבאי והאקדמי שלו. זה היה אינטרנט 1.0: אוסף של דפי אינטרנט מקושרים שלא ניתן היה לחפש בהם והיה להם אינטראקטיביות מוגבלת מאוד.


ואז, בשנת 2005, רשת חברתית חדשה שהייתה דמוקרטית יותר והסתמכה על תוכן שנוצר על ידי משתמשים הפכה לפופולרית. זה התרחש במקביל לפיתוח טכנולוגיות אינטרנט כגון CSS, HTML ו-JavaScript, כמו גם פלטפורמות אינטרנט אינטראקטיביות כגון Myspace ו-Facebook. במהלך תקופה זו, טים ברנרס-לי דנה באפשרות של אינטרנט חדש בשם הרשת הסמנטית, אשר יוכל לחבר נכסים מקוונים כדי להעניק למשתמשים חוויה עשירה לאין שיעור. כיום, כ-Web 3.0, החזון הזה של ה-Smantic Web צובר במהירות אחיזה, מרחיב ומחזק 30 שנות חדשנות.


מה זה בדיוק Web 3.0? האינטרנט המבוזר של העתיד.

Web 3.0 הוא דור חדש של שירותים מקוונים המשלבים סמנטיקה מבוססת בינה מלאכותית, טבעות מבוססת AR/VR וביזור מבוסס בלוקצ'יין כדי ליצור חוויות אינטרנט שקופות, נפוצות, פתוחות ואחראיות חברתית. Web 3.0, או אינטרנט טוב יותר, אינו מושג חדש. הוא פותח במאמר ב-Scientific American משנת 2001 על ידי ברנרס-לי, חוקר הבינה המלאכותית ג'יימס אלכסנדר הנדלר ומדען המחשב אורה לאסילה. עד 2013, לכ-4 מיליון דומיינים באינטרנט מתוך 250 מיליון היו סימון סמנטי, שהוא השימוש ב-HTML בצורה כזו שהוא מעביר את המשמעות של התוכן ולא רק מקטלג אותו. Web 3.0, כפי שהוגדר בשנת 2021, מתבסס על התקדמות זו על ידי שילוב טכנולוגיות אחרות כגון בינה מלאכותית (AI), בלוקצ'יין, מציאות רבודה ומציאות מדומה כדי ליצור חוויות אינטרנט מבוזרות ומרתקות מאוד.


Web 3.0 של 5 מאפיינים מגדירים

מלבד הארכיטקטורה הסמנטית שלו, Web 3.0 מוגדר על ידי התכונות והמאפיינים העיקריים הבאים:


נוכחות אמיתית

זה תחום שבו כבר עשינו צעדים משמעותיים. Web 3.0 צופה גישה אוניברסלית לאינטרנט בין אזורים, רשתות והתקנים. עבור פעילויות מקוונות, אנו משתמשים כיום בעיקר במחשבים אישיים ובסמארטפונים, עם כמה מכשירי כף יד תעשייתיים נזרקים לשם טוב. הזמינות של Web 3.0 במכשירים לבישים, מכשירים חכמים, ציוד AR/VR, ממשקי IoT, מכוניות חכמות והתקנים אחרים תרחיב את טווח ההגעה של המכשירים בעתיד. זה יגרום לפיתוח של דור חדש של דפדפן אינטרנט.


מסתמכים מאוד על גרפיקה תלת מימדית.

Web 3.0 הושווה לרשת מרחבית על ידי כמה אנליסטים ועולים חדשים. דוגמה טובה היא עיצוב האינטרנט המרחבי של Deloitte, המשלב שכבה פיזית, שכבת מידע דיגיטלית ושכבת אינטראקציה מרחבית כדי להנגיש את האינטרנט דרך ערוצים חדשים שאינם טקסטואליים. זה מתייחס בעיקר לעולמות הקול וה-AR/VR - ספציפית, המטא-וורס, שבו Web 3.0 מאפשר אינטראקציות עשירות בין משתמשים וספקי שירות מקוונים.


בסיס קוד פתוח

דרישת Web 3.0 זו קצת יותר קשה להשגה. האינטרנט נשלט כיום על ידי כמה חברות טכנולוגיה וקונגלומרטים הפועלים כשומרי סף של נתונים ואלגוריתמים. האינטרנט החדש ייבנה על ארכיטקטורת קוד פתוח שכל אחד יכול להשתמש בה, לשנות, לייצר רווחים ולהרחיב ללא הגבלה. ביקורות עמיתים יהיו נפוצות יותר בארכיטקטורת קוד פתוח, שתעודד אחריות רבה יותר.


תמריצים למשתמשים וליוצרים

המטרה של Web 3.0 היא להשיג איזון טוב יותר בכלכלת היוצרים. יש מעט בדיקות ואיזונים לגבי האופן שבו יוצרים מקוונים מתוגמלים על עבודתם כרגע, ואחוז קטן מהאוכלוסייה מקבל לעתים קרובות חלק לא פרופורציונלי מהתגמולים. בינתיים, אין דבר כזה תמריץ משתמשים. משתמשים עשויים, למשל, להיות מתוגמלים באסימונים או במטבע קריפטוגרפי על שיתוף הנתונים שלהם ברצון כדי לשמור על שקיפות. סוג זה של תמריצים ברורים יהווה חלק גדול מחוויית ה-Web 3.0 על מנת להבטיח שכל מחזיקי העניין יישאו באחריות.


ביזור ויכולת פעולה הדדית

לבסוף, Web 3.0 יהיה מבוזר לחלוטין ותשלט על ידי אף אחד או קבוצה של ארגונים, הודות לטכנולוגיית הבלוקצ'יין. זו אחת הסיבות העיקריות לכך ש-Web 3.0 הפך לעבודה רק לאחרונה לפיתוח, מכיוון שאי אפשר יהיה להשיג את ביזור החזון של לי ברנרס בלעדיו. משתמשים, יוצרים וכל ישות מקוונת אחרת יתקיימו בספקטרום מחובר שיהיה מבוזר הודות לפרוטוקול מותאם אישית. הפרוטוקול הראשון מסוג זה עבור Web 3.0, הנקרא Follow, שוחרר זה עתה בספטמבר 2021.


מה Web 3.0 אינו,

כפי שאתה יכול לראות, Web 3.0 אינו רק מושג תיאורטי מוגבל למדע בדיוני או ניסויים אקדמיים. זוהי טכנולוגיה אמיתית מאוד בהתהוות, וזו הסיבה שחשוב להבין ש-Web 3.0 אינו:

  • אינטרנט סופר מהיר המופעל באמצעות בינה מלאכותית – בעוד ש-Web 3.0 משתמש בבינה מלאכותית כדי ליצור חיבורים סמנטיים, זה משפר את איכות החיפוש, לא את המהירות. טכנולוגיה אחרת תחולל מהפכה במהירויות האינטרנט: 5G.
  • יקום וירטואלי לחלוטין שקיים ב-VR – The metaverse קשור ל-Web 3.0, אך שני המושגים אינם זהים. אתה עשוי לחשוב על המטא-ורס כעל אחת ממערכות ההפעלה שדרכן תוכל לגשת לאינטרנט החדש, Web 3.0.
  • אינטרנט לא מקושר מממשקים ידועים כיום - ביזור אינטרנט לא אומר שהוא ידרוש בהכרח ממשקי חומרה ותוכנה שונים. משתמשים יכולים להמשיך באותם מכשירים - בדיוק כמו בכל Web 1.0 ו- 2.0 - עם ממשקים חדשים שנתמכים בנוסף.

מתי אתה יכול להשתמש ב-Web 3.0?

באזור זה יש פרצים בודדים של התקדמות. סטארט-אפים כמו Syndica ו-Immunefi מגייסים כספים לבניית כלים לעולם Web 3.0, ומולדאו, פלטפורמה חברתית מבוססת בלוקצ'יין, השיקה לאחרונה האקתון Web 3.0. העבודה החשובה ביותר שנותרה לעשות היא מיזוג ואכיפת פרוטוקולים, מה שיעניק ל-Web 3.0 את האוניברסליות שיש לרשת החברתית - אולי עד סוף העשור הזה.google.com, pub-8111887562940531, DIRECT, f08c47fec0942fa0
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.