1 דקות קריאה
02 Nov
02Nov

אני זוכר את הרגע הזה כאילו זה היה אתמול. הייתי ילד בן 13, חוגג את בר המצווה שלי. אמא שלי לקחה אותי לארקייד חדש למשחקי וידאו בדיזנגוף סנטר בתל אביב. שם, בפעם הראשונה, פגשתי מציאות מדומה.


אני זוכר שעמדתי, נדהם, מול מכונות הענק שנראו כמו מכונות מהעתיד. כשהגיע תורי, שמו אותי בחליפה ענקית וקסדה, והציוד היה נורא כבד. אבל לא היה אכפת לי. תוך שניות נכנסתי לעולם אחר.המשחק הראשון ששיחקתי היה חלליות. הייתי טייס חללית שנחת על כוכב לכת זר. הסביבה הייתה כל כך מפורטת ויפה, והאפקטים החזותיים היו מדהימים. הרגשתי שאני באמת שם, בחלל.


המשחק השני ששיחקתי היה מירוץ מכוניות. הייתי נהג מרוצים שהתחרה במירוץ במדבר. המהירות הייתה מטורפת, והתחושה של נהיגה במכונית מירוץ הייתה בלתי נשכחת. הייתי מאוהב. ידעתי שזו הטכנולוגיה של העתיד.


לאחר החוויה הזו, החלטתי שאני חייב לקנות מחשב אמיגה 500 כדי שאוכל לשחק במשחקי מציאות מדומה בבית. את כל כספי בר המצווה השקעתי במחשב, אבל לצערי, עד שקניתי אותו, המציאות המדומה נעלמה.


שנים רבות חיכיתי שהטכנולוגיה תחזור. שמעתי שמועות רבות על שובו, אבל זה לא קרה. חשוב לציין שבשנות ה-90, שיא טכנולוגיית המחשבים הגרפיים היה מחשב מבית קומודור אמיגה, מחשב "על" לאותה תקופה. חשוב לציין שבאותה תקופה לרוב הציבור לא היה מחשב, ולמי שכבר היה לו זה היה מחשב תואם, בצהוב או שחור, לעומת אמיגה שנבנה לגרפיקה מאוד מרשים בזמנו:


קומודור אינטרנשיונל האגדי, היה היצרן של AMIGA ובשנת 1987 יצרה קומודור בהצלחה את מחשבי Amiga 500, שהיה הדגם הנמכר ביותר של החברה. זה היה מעין שילוב חדש בזמנו של מחשב אישי וקונסולת משחקים (CD32 )תאריך יציאה 23 ביולי 1985; לפני 33 שנים (Amiga 1000)מחיר US $ 1,295 + $300 (כולל צג) יורשים 1996 (Amiga 1200 ו-4000 T) מערכת הפעלה Amiga OS ב-KickstartMotorola 680x0 @ ≈7 מגה-הרץ ומעלה בזיכרון 25 ק"ג הניתן להרחבה ומעלה במעבד קצר: 6 ק"ג: אחרי חווית הטלטלה החיובית החלטתי שאני רוצה מציאות מדומה בכל מחיר, אבל קודם כל צריך מחשב חזק.


30 שנה מאוחר יותר
לאחר כישלונות רבים בתחום המציאות המדומה (VR) לאורך שנות ה-80 וה-90, בתחילת שנות ה-2000, בנה צעיר בשם פאלמר לאקי משקפי VR במוסך שלו.


לאקי נולד וגדל בלונג ביץ', קליפורניה, עם שלוש אחיות צעירות יותר, ג'ינג'ר לאקי, ברידג'ט לאקי ורוקסן לאקי. אביו עבד בסוכנות רכב. התחביבים שלו כילד כללו שיעורי שייט, אלקטרוניקה והנדסה, כמו גם קורסים בקולג' קהילתי במכללת גולדן ווסט ובלונג ביץ' סיטי קולג'.


החל מגיל 14 או 15, הוא החל ללמוד קורסים באוניברסיטת קליפורניה סטייט, לונג ביץ', ובשנת 2010, הוא כתב ושימש כעורך מקוון בעיתון המנוהל על ידי הסטודנטים של האוניברסיטה.


במהלך ילדותו והתבגרותו, הוא התנסה במגוון פרויקטים אלקטרוניים מורכבים, כולל רובים, סלילי טסלה ולייזרים, שחלקם גרמו לפציעות חמורות. הוא בנה מתקן מחשב למשחקים בשווי עשרות אלפי דולרים עם מערך מורחב של שישה צגים. הרצון שלו לשקוע בעולמות שנוצרו על ידי מחשבים הוביל לאובססיה למציאות מדומה (VR), מושג שלא זכה לתשומת לב משמעותית בתעשיית הטכנולוגיה כבר למעלה מעשור.


במאמץ ללמוד עוד על טכנולוגיית VR, Luckey בנה אוסף אישי נרחב של למעלה מ-50 משקפי VR מהעבר, רובם נבנו בשנות ה-90 (התרסקות ה-VR האחרונה של ילדותי).


בגיל 16 הוא החל לבנות משקפי VR בעיצובו. כדי לממן את הפרויקטים הללו, הוא הרוויח לפחות 36,000 דולר על ידי תיקון ומכירה חוזרת של מכשירי אייפון פגומים ועבודה במשרה חלקית כמנהל שטח, מאמן שייט לנוער וטכנאי תיקון מחשבים.


בשנת 2009, הוא ייסד את הפורומים ModRetro, ויצר קהילה מקוונת ל-"portablize", תחביב שבמרכזו הפיכת התקני חומרה ישנים כמו קונסולות משחקים ומחשבים למחשבים ניידים עצמאיים על ידי שילוב טכנולוגיה ישנה וחדשה. מאוחר יותר למד במדינת קליפורניה אוניברסיטת לונג ביץ', שם למד עיתונאות ושימש כעורך המקוון של Daily49er.


בתקופתו שם, הוא גם עבד במשרה חלקית כמהנדס במעבדת מציאות מעורבת (MxR)13 במכון לטכנולוגיות יצירתיות (ICT) באוניברסיטת דרום קליפורניה כחלק מצוות עיצוב VR ניסיוני. בזמן שפאלמר התבגר, חיכיתי שנים שה-VR יחזור, עד שהחיים והמציאות שאנו מכירים דחקו את הזיכרונות והחלומות של VR לפינה.


השנים חלפו ועברו, ואז לפני כמה שנים, כתבה קטנה בעיתון על בחור שבנה קסדת VR במוסך שלו. הבחור בשם פאלמר לאקי, כפי שכבר הסברתי לכם, הציג משקפי VR שהוא בנה במוסך ונתן להם את השם Oculus - שהוא בעצם צוהר לעולם אחר.


על מנת לממן את משקפיו לאחר שלא הצליח להביא משקיעים, פאלמר השיק את פרויקט משקפי Oculus שלו בקיקסטארטר. לאקי היה מתוסכל מחוסר היכולת של משקפי ה-VR הקיימים בשוק, שהיו בעלי רזולוציה נמוכה מאוד, שדה ראייה נמוך, גבוה עלות, ושקל כמו פיל קטן. כדי לנסות לפתור את הבעיה, הוא החל להתנסות בעיצובים שלו ב-2009.


הוא השלים את אב הטיפוס הראשון שלו, שנקרא PR1, בגיל 17 במוסך הוריו בשנת 2010. משקפי ה-VR שבנה כללו שדה ראייה של 90 מעלות, חביון נמוך ומשוב מיקום מובנה.


Luckey פיתח סדרה של אבות טיפוס לבדיקת תכונות כגון תלת מימד סטריאוסקופי, טכנולוגיה אלחוטית ושדה ראייה קיצוני של 270 מעלות, תוך הפחתת הגודל והמשקל של המערכות שלו. הוא שיתף עדכונים קבועים על ההתקדמות שלו בפורומים שבהם ביקרו מספר קטן של חובבי VR. יחידת הדור השישי שלו נקראה "RIFT", שנועדה להימכר כערכת עשה זאת בעצמך. הוא השיק את הפרויקט באתר קיקסטארטר למימון המונים באפריל 2012.


Oculus Rift CV1 היו משקפי ה-VR המסחריים הראשונים שנוצרו על ידי Oculus VR. המשקפיים המסחריות הופיעו זמן קצר לאחר דגמי המפתחים DK1, DK2 שקדמו להם. ג'ון קארמק, מפתח תוכנה ומפתח משחקים הידוע בעבודתו על סדרת משחקי הווידאו Doom ו-Quake, ביקש להזמין משקפי VR מ-Luckey, שהשאיל אותם ל Carmack בחינם. Carmack השתמשה בהם כדי להדגים את הכוח של VR Doom 3: BFG Edition בתערוכת הבידור האלקטרונית ב-2012. עם תשומת הלב של אלפי אנשים שנמשכו לפתע ל-VR, Luckey נשר במהרה מהקולג' כדי להתמקד ב-VR במשרה מלאה.


היסטוריה מוקדמת:
משקפות ה-VR הראשונות הומצאו בשנת 1965 על ידי איוון סאתרלנד. המשקפות של סאתרלנד השתמשו בשפופרת קרן קתודית להצגת תמונות, והיה צורך במחשב גדול כדי לפעול. טכנולוגיית VR המשיכה להתפתח בשנות ה-70 וה-80, אך היא עדיין הייתה יקרה ומורכבת מדי עבור רוב הצרכנים.


שנות ה-90:
בשנות ה-90 התעניינות מחודשת ב-VR. כמה חברות פרסמו משקפות VR, כולל Sega ונינטנדו. עם זאת, משקפים אלו לא זכו להצלחה, עקב מחירים גבוהים, גרפיקה באיכות נמוכה ותוכן מוגבל.


שנות ה-2000:
פיתוח ה-VR הואט בשנות ה-2000, אך הוא לא נעצר לחלוטין. כמה חברות המשיכו לחקור את טכנולוגיית VR, וחלקן פרסמו אבות טיפוס מוקדמים.


שנות ה-2010:
בשנות ה-2010 התעוררה התעניינות מחודשת ב-VR. בשנת 2012, פאלמר לאקי, סטודנט בן 19, בנה משקפי VR במוסך שלו. המשקפים של לאקי זכו להצלחה, והוא גייס 2.4 מיליון דולר בקיקסטארטר כדי לממן את הפיתוח שלה. ב-2014, פייסבוק רכשה את Oculus VR תמורת 2 מיליארד דולר. ההשקעה של פייסבוק עזרה להאיץ את הפיתוח של טכנולוגיית VR.


ההווה:
כיום, VR היא טכנולוגיה שצומחת במהירות. כמה חברות, כולל Oculus, HTC, Sony ו-Valve, מוכרות משקפיVR. VR משמש למשחקים, בידור, חינוך והדרכה.


העתיד:
העתיד של VR הוא מזהיר. טכנולוגיית VR הופכת לזולה יותר, חזקה ונגישה יותר. ככל שטכנולוגיית VR ממשיכה להתפתח, אנו יכולים לצפות לראות עוד יותר יישומים חדשניים עבור VR.


סיכום:
מציאות מדומה היא טכנולוגיה רבת עוצמה שיש לה פוטנציאל לשנות את הדרך בה אנו מתקשרים עם העולם הסובב אותנו. ככל שטכנולוגיית VR ממשיכה להתפתח, אנו יכולים לצפות לראות דברים מדהימים עוד יותר בשנים הבאות.


בחזרה לשנת 2042 אלוהים אדירים, מה קורה כאן? האם אני במשחק VR או מה?
המציאות היום יומית ביקום הזה לא כל כך גדולה כרגע. מצד שני, ביקום ה-VR מתרחשים ניסים, עולמות אינסופיים נבנים ללא הפסקה, ויותר ויותר אנשים חווים את המטריצה הפילוסופית המדהימה הזו.


המהפכה שעשו משקפי ה-Oculus Quest VR, שנקראים כעת Meta Quest לאחר שפייסבוק מתה (פייסבוק מיתוגה מחדש ל-Meta) נתנה את הדחיפה שהספיקה כדי לגרום לדבר הזה שנקרא מציאות מדומה להפוך למציאות ולהתבגר.
עם הזמן, יותר ויותר אנשים יבינו שבעתיד, המכונות פועלות והאנושות חיה במציאות מדומה.


מדוע Oculus הצליח במקום שכולם נכשלו לאורך ההיסטוריה?
היו לכך סיבות ברורות ולא מפתיעות. אז בקצרה מאוד ובואו נמשיך הלאה, כוח העיבוד שקיים היום חזק משמעותית ממה שהיה קיים בעבר. המכשירים מאוד קטנים היום והולכים וקטנים כל הזמן. בעתיד, 6G כבר יוכל לחבר אותך באופן אלחוטי למציאות מדומה, בדומה ל-Neo, ללא כל מכשירים או ציוד, רק המוח שלך במצב חלום, מרגיש וחש הכל. זה רק עניין של מתי.


המאמר נכתב על ידי עמית קיסרgoogle.com, pub-8111887562940531, DIRECT, f08c47fec0942fa0
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.