3 דקות קריאה
13 Apr
13Aprעיצוב שקוף

מיקרוסופט כינתה את HoloLens 2 אוזניות "מציאות מעורבת", אך המונח מעט מטעה. זוהי בעצם מציאות מוגברת: לאוזניות יש זוג עדשות שקופות שאליהן המחשב המשולב של המכשיר - המאוחסן מאחור - מקרין תמונות וירטואליות. המכשיר חסר יכולות VR בגלל שדה הראייה הצר שלו וחוסר היכולת להציג אובייקטים אטומים לחלוטין. עם זאת, הרבה מהטכנולוגיה מאחורי הפלטפורמה דומה - ומשתפרת מאוד - לזו שנמצאת ב-Quest 2 ובסמארטפון AR הנוכחי.


 המכשיר יכול להבין את הסביבה שלך ולמקם את האובייקטים האלה בהקשר של הסביבה שלך, בדומה לערכת ה-AR של אפל או ל-AR Core של גוגל, למשל. שולחנות וירטואליים יכולים להיצמד לרצפה בעולם האמיתי, או משטחים ריקים יכולים להכיל מודלים מוקטנים. ל-HoloLens 2 חיישן עומק Time-of-Flight של 1 מגה-פיקסל, המשפר את דיוק העיגון ומאפשר גם מעקב ידני, אותו יכירו משתמשי Quest. הוא כולל גם תכונות שהיינו רוצים לראות באוזניות זולות יותר, כמו מעקב עיניים באמצעות שתי מצלמות אינפרא אדום. מדובר במזנון טכנולוגי עם קצת מהכל.הופכים את AR ל-Cozy Fit

כל מי שלבש את HoloLens המקורי במשך יותר מדקה ידע עד כמה האוזניות עלולות להיות לא נוחות. זה היה כבד וצבט את האף שלי, מה שקשה להחזיק אותו לאורך זמן. לשיפור הנוחות הייתה חשיבות עצומה עבור מיקרוסופט לצורך המעקב שלה, ואני חייב לומר, הם יותר משיכו את זה. משקלו של המכשיר עומד על 566 גרם, שזה כמעט בדיוק אותו משקל של ה-Oculus Quest 1 וכ-70 גרם כבד יותר מ-Quest 2.


עם זאת, על ידי אחסון חלק ניכר מהמחשב שלו בגב המכשיר לצד החוגה לרצועת הראש, HoloLens 2 מרגיש  הרבה יותר נוח כמעט מכל אוזניות VR שהשתמשתי בהן. כרית גבות מרפדת בצורה מושלמת את המכשיר על המצח שלי, ומשאירה מספיק מקום שהוא אפילו לא ממש נח על האף שלי. הסיפור הזה יהיה שונה עבור כולם, כמובן, אבל מבין האנשים שאני מכיר שניסו את המכשיר, בעצם אף אחד לא התלונן על נוחות. אתה אפילו מסוגל להעיף את המצחייה באופן מיידי כלפי מעלה, להסיר את העדשות מהעין בעת הצורך, והחוגה האחורית בשילוב עם הרצועה העליונה פירושה למצוא את ההתאמה הנכונה עבורך לוקח שניות ספורות. זו, כמובן, עדיין ערכה מגושמת להפליא ומסורבלת למראה שלא היית חולמת ללבוש בחוץ, אבל כשעייפתי לראשונה את HoloLens 2 ב-2019 אמרתי שזו אוזניות AR כל כך נוחות שממש יכולתי לראות אני משתמש בו כל יום (לפחות בתוך הבית). לאחר שהיתה לנו עכשיו ההזדמנות הזו, זה נכון.קסם ממש מול העיניים שלך

העדשות של HoloLens 2 שקופות, אבל לא לגמרי, כך שהנוף קצת יותר כהה מהעולם האמיתי. האובייקטים הווירטואליים המוצגים אינם אטומים לחלוטין - מיקרוסופט קוראת להם הולוגרמות. עם זאת, הם מעוגנים היטב במקומם ומרגישים אמינים. אי אפשר להכחיש את הקסם של חווית AR לבושה בראש בפעם הראשונה. אפילו אפליקציית הטיפים המבוא של הערכה מתגלה כפינוק יותר, מראה יונק דבש וירטואלי שמתנופף כאילו הוא באמת שם. 


בניגוד ל-VR, שהוא - במתכונתו הנוכחית - עסוק בעיקר במשחקים ובידור, HoloLens 2 מראה לך מדוע ל-AR יש פוטנציאל כה מדהים לפרודוקטיביות וחינוך. עם הפלטפורמה השיתופית החדשה של האוזניות, Microsoft Mesh, אני יכול לארח פגישות עם אנשים אחרים שיש להם יתרונות אמיתיים ומוחשיים על פני שיחות אינטרנט, פלטפורמות VR חברתיות ופגישות פיזיות. אנו יכולים להעביר נכסים תלת-ממדיים ועיבודים, למשל, באמצעות מעקב יד אינטואיטיבי להפליא עם מחוות צביטה ואחיזה. אבל, אם אני צריך לגשת לטלפון, למחשב שלי, או לתפוס משהו מחדר אחר, HoloLens 2 לא מחייב אותי להסיר את האוזניות כמו VR. הסרת מחסומים מסוג זה עשויה להיראות שטחית, אבל בפועל זה הכל מלבד, ומראה כיצד AR יכול להיות כלי שימושי באמת. גם להושיט יד ולתפוס את התמונות האלה עובד טוב. 


הודות לחיישן העומק שלו, מעקב הידיים של HoloLens 2 מוצק להפליא - הרבה יותר ממה שמוצע כעת עם ה-Quest 2. צביטה של נכס תלת מימד פשוט תאפשר לך לתפוס אותו ולהזיז אותו עם היד שלך, ותוכל להשתמש בו. ה-'Air Tap' עם האגודל והאצבע, בשילוב עם מצביעים, כדי לתפעל אובייקטים וחלונות מרחוק. היו לי מעט מאוד בעיות עם מחוות מסוג זה, אבל יש כמה אזהרות שנקבל מוקדם מדי. 


אתה יכול בעצם גם להפעיל את המכשיר באמצעות קול על ידי העלאת מצביע כדי להסתכל על אפשרויות ואז לדבר כדי לבחור אותן. בינתיים, באמצעות Microsoft Edge, Photos ו-Firefox Reality, אני יכול למקם אפליקציות דפדפן והפעלה סביב המרחב הפיזי, לא ככרטיסיות אלא כמסכים שלמים אחרים שעוגנים לחלל ומוכנים פשוט להושיט יד ולגעת. אין ג'אגלינג באפליקציה בסגנון סמארטפון - כל מה שאתה צריך יכול להיות פרוש ממש מולך. מושגים כאלה ללא ספק הולכים לשחק חלק גדול בעתיד של AR, אבל עם HoloLens 2, אתה כבר יכול לטעום ממנו.אשליות נחשפו

אבל, כמה שזה מדהים, יש איזה חסרון גדול. שדה הראייה (FOV) הוא הגדול. שוב, HoloLens 2 משפר את ה-FOV של המקור, אבל ה-FOV האופקי של 43° ואנכי של 29° לוכדים רק חלק זעיר מהעולם סביבך.


אלא אם כן אתה עומד במרחק, התמונות שאתה צופה בפנים של HoloLens 2 כנראה ינותקו על ידי גבולות מגבילים שקשה מאוד לעבוד איתם. זהו, ללא ספק, הפגם הגדול ביותר של האוזניות והסיבה העיקרית לכך שעד כמה שהיא מרשימה, HoloLens 2 לא מרגישה מוכנה לאימוץ המוני. אינטראקציה עם עולם אחר זה יכול להיות גם קצת מעורב. 


כן, מעקב ידני הוא בעיקר אמין, אבל בשילוב עם ה-FOV המוגבל זה יכול להפוך את האינטראקציה עם אפליקציות לטרחה. זה לא 1:1, מה שגורם לאינטראקציות להרגיש איטיות בהשוואה להיענות של בקר PC או VR, והוא גם נאבק עם חסימה ושדה הראייה של המעקב. קח את הדפדפן, למשל. אם אני רוצה ליצור אינטראקציה עם דף אינטרנט, אני רוצה לקרב את המסך אלי כדי שלא אגיע רחוק מדי בכל פעם שאני רוצה לבחור משהו. אבל פעולה זו מנתקת חצי מהעמוד מהתצוגה, כלומר אני צריך לעגן את הצוואר שלי כדי לגלול מעלה ומטה בשדה הראייה.


זה הופך את הגלישה באינטרנט להרבה יותר מאומצת ואיטית ממה שהיא עם מקלדת ועכבר. זה אולי מדבר יותר על הצורך לעצב מחדש את האינטרנט עבור AR מאשר הצורך של AR להתאים לפורמטים הנוכחיים, אבל זו עדיין בעיה כאן ועכשיו. הקלדה על המקלדת הווירטואלית יכולה להתבצע רק עם האצבעות המורה שלך, מה שמאט את הגלישה באינטרנט במידה ניכרת (אם כי תמיכה במקלדת ועכבר בלוטות' כלולה), וזה גם אומר שאתה תעקוב אחר הידיים שלך בזמן שאתה משתמש במכשירים אחרים אשר, כפי שאני כתוב את הביקורת הזו במחשב הנייד שלי, אני לומד שיכול להיות בעייתי (אם כי, שוב, אתה יכול פשוט להעיף את המצחייה משם ברגע). 


חיי הסוללה, בינתיים, משתנים. אתה יכול להשאיר את המכשיר על הראש ולהשתמש בו רק לסירוגין במשך כשלוש שעות מהחיים, אבל שימוש מתמיד במשהו כמו Mesh יביא את ההתרסקות הזו לסביבות השעתיים אם לא פחות. במקומות אחרים, תבחין בכמה תקלות מסך מעת לעת, בין אם זה עיוות רגעי בתוך העדשות או ריצוד במיקום התמונה. לפעמים הייתי בוחר באפליקציות והמכשיר היה מופעל מחדש באופן בלתי צפוי, וביחידה שבה השתמשתי הבחנתי גם בפיגור מסוים כשניסיתי לגלול דרך חנות Microsoft או להשתמש באפליקציות דפדפן.חלונות 10

HoloLens 2 פועל בעצם על Windows 10. אם השתמשת באוזניות VR של חלון אחד כמו HP Reverb G2 (שנקראת גם 'מציאות מעורבת'), תכיר את הפריסה - חלון בית יביא אותך אל השונות שלך אפליקציות ו-Microsoft Store כדי להוריד אפליקציות חדשות. נגיעה בשורש כף היד מתחת לכף היד מעלה את התפריט שבו תוכל לגשת לספריית התוכן שלך.


זה המקום שבו אולי הכי חשוב לזכור את השוק שהם עיצבו עבורו את HoloLens 2 ומדוע הוא קיים. רוב לקוחות HoloLens שם בחוץ משתמשים בו למטרה מסוימת, לא כמכשיר בידור ועבודה הכל-באחד. אין הרבה מה בעצם 'לעשות' בתוך HoloLens 2, אבל זה לא ממש הוגן לשפוט את זה לפי הקריטריונים האלה, כי לא בשביל זה זה כאן.


 כמעט כל דבר במכשיר הוא הדגמה טכנולוגית הוכחת קונספט או אפליקציה ארגונית הדורשת אישור גישה נכונה.תוכלו למצוא כמה הדגמות קטנות למשחקים וקטעים חווייתיים אחרים. זה די לקח אותי עם אפליקציית GT של פורד, שלוקחת אותך להיסטוריה של המכונית הקלאסית. מודל תלת מימד מפורט יושב על משטח כדי ללמוד ומשתנה כמו צעצוע מהעתיד, ויש גם מיני משחקים מעורבים.


 יש עוד כמה אפליקציות חינוכיות ברוח זו, ואם אתה מעוניין במשחקים, יש חידה קטנה קצרה הדורשת ממך להדריך רובוט סביב רמה, תוך אינטראקציה עם אלמנטים שונים, אם כי שום דבר בקנה מידה של משחק צולב של Minecraft תמיכה שראינו ב-E3 לפני שנים. עם זאת, HoloLens 2 עוסק באותה מידה בהתפתחות תוכנה כמו בחומרה, וכאן נכנסת Microsoft Mesh לתמונה. Mesh היא מסגרת לבניית חוויות AR משותפות שיכולות להיות גם חוצות פלטפורמות, לעבוד גם עם אוזניות VR ומחשבים/סמארטפונים. .


כרגע אפליקציית התצוגה המקדימה של מיקרוסופט משל מיקרוסופט היא המקום היחיד לחוות את זה, אבל זה באמת דבר מרשים ומרגיש כאילו אתה מזמין אנשים לבית שלך כדי להתרועע ולשתף איתם פעולה. ברגע שמפתחים באמת יתחילו להשתמש בפלטפורמה לאפליקציות המיועדות לשוק ההמוני, HoloLens עצמה תהפוך לפלטפורמה הרבה יותר מעניינת.


סיכום

HoloLens 2 של מיקרוסופט הוא מכשיר הוכחת קונספט שזורע את הזרעים למהפכה, אם לא להשיק אחד מהגב שלו. אפילו כמכשיר לארגונים בלבד נקי מדרישות שלמות צרכנית, שדה הראייה המוגבל של האוזניות והאינטראקציה הלא מושלמת מעניקים לה תחושה ניסיונית מובהקת. רבים מהדברים שחלמתם לעשות עם AR, החל ממפגשי עבודה מרחוק דרך Mesh ועד להפעלת וידאו וירטואלית ללא טלוויזיה אפשריים בתוך האוזניות הזו, אבל היישום הוא לעתים קרובות פרימיטיבי, באגי ומוגבל, לא בגלל שמיקרוסופט עשתה משהו רע עבודה שמממשת את החזון שלה באותה מידה שהיא נאבקת במה שאפשר עם פריצות הדרך הנוכחיות. 


אבל קחו בחשבון שהם באמת עיצבו את מה שה-HoloLens 2 עושה: זה לא ציוד לביש לכל היום שעובר בצורה חלקה מעבודה למשחק. זה נמכר לעתים קרובות ישירות לעסקים עבור ספציפיים, וסביר להניח שהוא משמש בפרצים של 10 עד 20 דקות. עד כמה שזה יהיה ספציפי, שום דבר אחר לא מתקרב לסט התכונות של ה-HoloLens 2. ב-HoloLens 2, אנו מקבלים הצצה לטכנולוגיה שתהפוך את AR למדיום חדש בר-קיימא באמת, אך יעבור זמן רב עד שתהיה מומש במלואו. מיקרוסופט תהיה אסירת תודה על ההתחלה כשהיא סוף סוף תגיע.

מאמר של עמית קיסר


google.com, pub-8111887562940531, DIRECT, f08c47fec0942fa0
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.