שימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה בטיפול בחרדה ובהפרעות פסיכיאטריות אחרות


1 דקות קריאה

תקציר

מציאות וירטואלית, או VR, מאפשרת למשתמשים לחוות תחושת נוכחות בסביבת מחשב תלת-ממדית. מידע חושי שמועבר באמצעות צגים שנמצאים בתוך המשקפיים וגם סנסורים העוקבים אחר תנועות הראש כך שהתנועות והתמונות משתנות באופן טבעי על פי תנועת הראש, ומאפשרות תחושה על חושית.


מציאות מדומה מאפשרת טיפול מבוקר של גירוי סנסורי באמצעות המטפל. הנקודה במאמר זה הוא לסקור את הספרות הקיימת לגבי היעילות של שילוב מציאות מדומה כחלק מהטיפול הפסיכיאטרי של מגוון רחב של הפרעות פסיכיאטריות, עם דגש ספציפי על התערבות מבוססת חשיפה להפרעות חרדה.


לאחר ניסויים מוצלחים הגיעו החוקרים למסקנה, שהטיפול המבוסס מציאות מדומה לחרדה או להפרעות פסיכיאטריות עובד, ובעתיד הטכנולוגיה תוכל לספק למטפל בזמן אמת מידע על , טיפולים, מחקר פסיכיאטרי, המלצות כיצד לשלב מציאות וירטואלית לטיפול וכיוונים עתידיים לשיטות ולטיפולים במציאות מדומה מבוסס מחקר קליני.
הפרעת חרדה


הטיפול בחשיפה מודרנית מבוסס על תאוריית העיבוד הרגשי, הגורסת כי זיכרונות הפחד הם מבנים המכילים מידע על גירויי פחד, תגובות ומשמעות. ככזה, מטרת ההתערבות היא להפעיל ולשנות את מבני הפחד הללו על ידי הצגת מידע חדש שאינו תואם את המצב ומקל על עיבוד רגשי. 

טכניקות מבוססות מציאות מדומה הן אידאליות לטיפול בחשיפה, שכן תחושת הנוכחות של המציאות הוירטואלית מספקת למטופל סביבה חשובה המותאמת במיוחד להתמודד מול  ההיבטים הספציפיים של מבני הפחד שלהם על מנת להפעיל ולשנות מבנים אלה. 

חלק ארי ממחקר הטיפול במציאות מדומה נעשה עבור הפרעות חרדה, ובדרך כלל, התוצאות מרמזות על כך שלמציאות מדומה יש קשר לירידות גדולות בתסמיני החרדה, 12 נסיינים הדגימו שלמציאות מדומה יש השפעה חזקה על החיים "האמתיים", ומבדיקה גילו החוקרים שהתוצאות מחזיקות יותר זמן ועובדות על המטופל יותר מהר, השימוש במציאות מדומה עבור הפרעות חרדה ספציפיות ייבדקו גם בהמשך . יתרונות לשימוש במציאות מדומה למחקר וטיפול פסיכיאטרי


בטיפול מסורתי, הצלחת הטיפול מאוד תלויה ביכולת של המטופל לדמיין גירויים ספציפיים. המציאות הוירטואלית למעשה מבטלת את  המחסום הזה אצל חולים שעשויים להיתקל בקשיים בדמיון או בהדמיה. 


חשיפות למציאות מדומה לטיפול בחרדות (למשל משהו כמו, טיסה בפועל) או משהו שקשה לביצוע (למשל, לחימה בעיראק או באפגניסטן,) מאפשר לחסוך בהוצאות ובגישה זולה המאפשרת לבנות את כל התרחישים, מה שמספק הזדמנות לתמרן את הטיפול בדרכים שהיו עד היום בלתי אפשריות, כגון חזרה על טיסה וירטואלית מספר פעמים. 


השימוש במציאות הוירטואלית יכול  להשפיע על המינון וההיבטים הספציפיים של סביבת החשיפה בכדי להתאים את החששות של המטופל האישי , לדוגמה, אם מטופל סובל מפחד למטוסים, המטפל יכול לעשות אין סוף סימולציות טיפוליות, השימוש בטכנולוגית המציאות מדומה מאפשרות לשמור על סודיות תוך כדי ביצוע חשיפות.


ממצאי המחקרים הרבים שעושים בתחום המציאות מדומה,  מצביעים על הצלחה ושיתוף פעולה קל על ידי המטופלים שמדווחים על שביעות רצון מהטיפול המבוסס על המציאות וירטואלית, חשוב לציין שהמטופלים מעדיפים את הטיפול במציאות מדומה יותר מהגישות המסורתיות. המדגם נערך על  150 מטופלים עם פוביות ספציפיות, ושיעור הסירוב לחשיפה למציאות מדומה היה נמוך מהטיפול הרגיל  ב- (27%),מה שמראה שחשיפה מבוססת מציאות וירטואלית יותר נוחה ונעימה לחולים., בנוסף, 19% מאלה שדיווחו כי אינם מוכנים לדבר עם יועץ אישי דיווחו על נכונותם להשתמש במציאות מדומה לגישה נפשית ובריאה, לכן המציאות הוירטואלית עשויה להתמודד עם כמה מחסומים טיפולים.


במציאות וירטואלית יש יתרונות לביצוע מחקר פסיכיאטרי. היכולת לשלוט במינון החשיפה ובגירוי של המטופל נותנת מענה לאפשרות לערוך מחקר קליני וניסויי מבוקר להפליא. לדוגמה, במחקר האנושי הראשון שבדק את היעילות של שילוב ב- D-cycloserine עם טיפול חשיפה, 21  משתתפים  במחקר קיבלו בדיוק את אותה חשיפה לגבהים וירטואליים, כמו כן, ניתן לאסוף מקורות נתונים רלוונטיים לתהליך הטיפול ב- VRE, (למשל, גירויים בשימוש, זמן חשיפה). לדוגמה או בדיקות של מיומנות או תרופות שנועדו להפחית מתח וחרדה, היתרון הגדול זה שניתן לבדוק את המטופל בלי לחשוף אותו לסיכון.


בעוד המציאות הוירטואלית מספקת יתרונות רבים, בעבר, הטכנולוגיה והעלויות היו מאוד יקרות והיו חסרונות משמעותיים למציאות מדומה בסביבה קלינית. מציאות וירטואלית הייתה יקרה מאוד בעבר, אבל בשנים האחרונות המחירים ירדו עם הזמן, וכן, יש כבר הרבה תכנים ובניהם גם טכנולוגיות המבוססות על טלפונים חכמים. ובעוד הטכנולוגיה ממשיכה להשתפר יש סיכוי מופחת לתקלות וסיכוי גבוה לתכונות טובות יותר למשתמש מאשר בעבר, לפיכך, החיסרון הפוטנציאלי הנוסף הוא הצורך להכשרה במציאות מדומה לפני השימוש הקליני, כדי להבטיח שימוש יעיל בטכנולוגיה בטיפול קליני מוכשר.קורס טיפול עבור VRE (Virtual Reality Experiences


Virtual Reality Experiences מדובר בקורס טיפולי שעושה שימוש במציאות מדמה כתחליף לסיבה האמתית (ראשי תיבות. VRE) ומתחיל בדרך כלל עם 2-3 מפגשים ראשוניים בהם דנים בפסיכדוקציה לגבי ההפרעה הספציפית, ההיסטוריה הפסיכו-חברתית, סקירה כללית של הימנעות וההיגיון לחשיפות, ותהליך החשיפות המבוססות על מציאות וירטואלית בטיפולי VRE רבים הכוללים גם כמה אסטרטגיות הרפיה ו / או התמודדות במהלך תקופת היכרות זו, נשימה או שינוי מבני קוגניטיבי. בדרך כלל, כל המפגשים הבאים כוללים ביצוע חשיפה של מציאות וירטואלית שבה החולה מתקדם בקצב אישי באמצעות היררכית חשיפה מדורגת.


בקרוב יעלו הכתבות הבאות בנושא מציאות מדומה טיפולי:


השיטה לשימוש במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


פוביות ספציפיות במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


הפרעת חרדה חברתית במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


הפרעת דחק פוסט טראומטית במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


הפרעת פאניקה ואגורפוביה במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


הפרעת חרדה כללית במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


הפרעה אובססיבית-כפייתית במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


סכיזופרניה במציאות מדומה (כתבה בקרוב)

 

Acute and chronic pain במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


התמכרות במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


אכילת הפתולוגיה במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


אוטיזם במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


המלצות כיצד לשלב VR לטיפול פסיכיאטרי במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


כיוונים עתידיים לטיפול המבוסס על VR ומחקר קליני במציאות מדומה (כתבה בקרוב)


מסקנות וסיכום  הנושא כולו (כתבה בקרוב)


הכתבה נכתבה על ידי עמית קיסר מומחה מציאות מדומה בישראל משנת 2013, לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר ב- 09-8320-333.