מה זה Valve Index ? ומה חדש ?


1 דקות קריאה

היי חברים שוב עמית קיסר, היה טירוף ולא היה לי זמן לעדכן אתכם, אבל הגיע הזמן לתת לכם עוד פרטים על משקפי המציאות מדומה Valve Index.


משקפי המציאות מדומה החדשות של חברת  Valve יצאו לשוק במדינות נבחרות למרות שלא בדיוק ברור תאריכי ההספקה נכון לרגע זה 08.07.19, אז מה צריך לדעת ? משקפי המציאות מדומה Valve Index נחשבות למשקפי מציאות מדומה יקרים יותר, פחות למשתמש הרגיל, לעומת אוקולוס אס אבל עדיין מדובר במשקפי מציאות מדומה מעולים.


 [הערה: המאמר עדיין בכתיבה ועדכונים].החומרה ב -Valve Index טובה מאוד לדעתי, ולמשקפיים יש רצועות נוחות שמרגישות נעים בפנים, דומה בהרגשה לרצועת DELUXE משופרת, למדו שם מ- htc vive pro.


במשקפי המציאות מדומה Valve Index, יש מגוון רחב של התאמות  לעיניים, זה דבר מאוד חשוב לחלק מהאנשים (המשקפיים כוללים חומרת IPD ואפשרויות כיוון לכל עין) ולמרות ש- Valve Index משדר ברזולוציה של 1,440 × 1,600 ממש כמו Vive Pro, המעבר למסכי LCD עושה את שלו, עם RGB subpixels, מדובר בתצוגה טובה יותר שמפחיתה מאוד את אפקט "דלת המסך", מדובר בשדרוג לעומת משקפי האוקולוס לדוגמא או ה- vive שמשדרות 1,080 × 1,200 לכל עין OLED).


מי היה מאמין שמסכי ה- LCD יעשו COME BACK, המעבר למסכי אל סי די פירושו רמות שחורות יותר וצבע קצת יותר אפרפר, בניגוד למסכי לד שלהם יש צבע שחור עשיר יותר, אין ספק שהתצוגה ברורה יותר, האינדקס תומך ב- 80Hz, 90Hz, 120Hz, ו 144Hz קצב רענון, לאינדקס יש יתרון משמעותי עם 144Hz, ומעקב משופר. עם זאת, כדי להפיק את המרב מקצב הרענון הגבוה, צריך מעבד GPU חזק כמו למשקפי מציאות מדומה pimax - פימקס לדוגמה: (RTX 2080 Ti) או דומה.


"וולב אינדקס" מצטרפת למועדון היוקרתי של המובילים HP Reverb, או pimax 8k שנותנים לנו לצפות ב -2,160 × 2,160 רזולוציה לכל עין או יותר, שדה ראייה רחב יותר מהמתחרים בתחום, בסביבות 120 או 130 מעלות. העדשות גדולות יותר והמנגנון נוח ומאפשר לשים את העדשות קרוב מאוד לעיניים ולקבל שדה ראייה גדול, מדובר בהבדל גדול ומורגש היטב ורק pimax יכולים עליו כמו שאמרתי,חשוב לציין שחדות התמונה לא יורדת כשמסתכלים לקצוות העדשות שזה שיפור מבורך.


הערה: למרבה הצער העיצוב החדש של העדשה הגיע במחיר של אור שמאיר את הקצוות בעדשות ולפעמים זה לא טוב אלא אם כן אתם מסתכלים על משהו בניגודיות גבוהה.


ועכשיו סרטון טייזר:ניגבתם את השפתיים מהרוק שנזל מהקליף של יוטיוב ? מדובר בהחלט במשקפי מציאות מדומה לגיימרים מושפעים חזק, שמחפשים להגיע לרמות הגבוהות ובהתאם גם המחיר פרימיום. 


עכשיו נעבור על האזניות של משקפי המציאות מדומה אינדקס, מדובר באזניות מעולות ויש מצב שבין הכי טובות ששמעתי עד היום, חשוב לציין שהם בכלל לא נוגעות באוזניים ועדיין איכות השמע אדירה עם הרבה כוח (מזכיר אפל דעה אישית), מדובר בהבדל לילה ויום למול המתחרות מהבחינה הזאת. הבקרים של אינדקס  - valve index controllers  זה שדרוג נחמד, סוף סוף יש תוספת אגודל כוח או באנגלית (controllers responsive) וכפתורי טאצ בפנים, מה שנקרא קלט "אינטואיטיבי", valve index יכול לעקוב אחר מיקום כל האצבעות שלכם, וזה מעניין, אבל בכנות לא יעיל נכון לרגע זה. 


כמשתמשים ב- valve index controllers יש התלהבות בכמה דקות הראשונות שלאחר מכן, אבל מהר מאוד מגלים שאין בזה יותר מדי שימוש, בעתיד אולי זה יהיה נפוץ, אבל קודם כל valve index או המפתחים יצטרכו לעשות לזה משחק או קונספט ובאמת להוכיח שיש לטכנולוגיה הספציפית הזאת שימוש ולא עדיף, בקרים קטנים יותר, זולים יותר ושמרכז הכובד מרוכז יותר ומדויק יותר.


בעוד חברות כמו vive ו- oculsus מפתחות גישת משתמש ידידותית וקלה יותר שמתבססת על סנסורים במשקפיים (in side out tracking) , אינדקס זה עדיין בשיטה של תסתבכו בעצמכם וזה אומר שאתם צריכים חלל יעודי וסנסורים חיצונים למעקב. מה שעושה את תהליך ההתקנה  למורכב , אבל בכל זאת, סנסור חיצוני כרגע יותר מדויק למי שזה ממש ממש ממש חשוב.


השימוש ב- SteamVR הרגיש לי כמו חזרה בזמן ולא כמו מערכת של משקפי מציאות מדומה בשנת 2019 וגם האתר שלהם לא מזמין, אני גיימר שנים במציאות מדומה ואני עדיין צריך לשנות הגדרות בתוכנה בעצמי,  הכל נראה כרגע מיש מש, אין מידע מסודר ובטח לא הרבה מדריכי תקלות, אני ממליץ נכון לרגע זה את valve index רק לאנשים שיש להם כישורים טכניים וניסיון קודם במציאות מדומה.המצלמות בחזית ה- Valve Index לא עושות כרגע כלום, אפשר לראות את הידיים ואת העולם שבחוץ במידה ואתם רוצים אבל זה לא שימושי, ציטוט מאתר road to vr:  "נראה שהם עדיין מתייחסים למצלמות כאל צעצוע פיתוח במקום לתכונה נכונה של Valve Index.


אוקולוס אס לדוגמה עושה שימוש רב במצלמות כמו למשל,  להגדיר את גבולות המשחק, אתם יכולים לראות את הבקרים שלכם,  וזה הרבה יותר נעים מאשר לגשש מסביב לבקרים במצב עיוורון ואני שוב מצטט את ROAD TO VR  "צריך לגנוב את הרעיונות של המתחרים כדי להפוך את Valve Index לפחות מסורבל ומסובך ושלא צריך מחשב מפלצתי.אני משווה את אינדקס ל- "פימקס 8 קיי" - יקר יותר, אבל נהדר במידה ואתם מוכנים לרדת לכל הפרטים הקטנים, ויש לכם ציוד של vive. אינדקס מתאים לחובבים נלהבים אבל חד משמעית לא לטירון או לאנשים שלא צוללים למציאות מדומה במשך שעות.


לסיכום ההמלצה שלי במידה ויש לכם אכזבה קודמת ממשקפי מציאות מדומה מדור ראשון שאתם לא משתמשים בהם, כדי לקחת בחשבון קלות שימוש ולא דברים כמו רזולוציה, שדה תצוגה ושיעור רענון. (Valve Index לא יגרום לכם לשחק יותר במציאות מדומה, מדובר יותר בשדרוג של החוויה הקיימת).הבקרים עובדים בקלט מדור קודם והמפתחים יצטרכו לעדכן את המשחקים שלהם על מנת לעבוד בצימוד למול הבקר החדש, "עדיין לא הודיעו על תאריך שחרור עבור משחק, שלא לדבר על אפילו לתת לו שם" road to vr.


דבר אחרון ששווה לציין, ניתן לשחק ב- Valve Index מבחינה טכנית גם במשחקים של Oculus דרך התוסף הלא רשמי (Revive mod) השלטים עובדים מצויין גם באוקולוס וגם ב- steam, ביינתים חחח.