טיפול בילדים אוטיסטים על ידי מציאות מדומה


1 דקות קריאה

היי חברים שבוע טוב פה עמית קיסר , היום אני מעלה כתבה חשובה מאוד שתדבר על טיפול בילדים אוטיסטים על ידי מציאות מדומה.


אז נתחיל למי שלא יודע, שעל פי נתוני משרד העבודה והרווחה מספר האוטיסטים המאובחנים בישראל זינק פי שלושה תוך עשור, אף אחד מהמומחים לא בטוח בדיוק למה ובשורה התחתונה אין תרופה אפקטיבית לאוטיזם, גופים שמטפלים באוטיסטים מנסים לסייע לאוטיסטים ולבני משפחותיהם להתמודד עם כל מה שמסביב טוב יותר על ידי מגוון טיפולים בחפצים.אצלנו בישראל לדוגמה המכון הטכנולוגי בחולון, עובד על פרויקט שיקום לאוטיזם במציאות מדומה באחד הגופים הגדולים שעוסקים במחקר בתחום, חוקרים בכירים בפקולטה למדעי המחשב שאחראים על המקצועות הטכנולוגיים , מספרים שכבר פיתחו תוכנה בשם (Calma) שאמורה להשתמש במציאות מדומה על מנת לטפל בבעיות של ויסות חושי, טיפול בילדים אוטיסטים על ידי מציאות מדומה.


במגוון בתי ספר בישראל עושים שימוש טיפולי כבר היום במציאות מדומה, הילדים שחלקם נמצאים על הקשת האוטיסטית סובלים מויסות חושי, שמקשה אליהם לעבור מסביבה לסביבה במהירות ועוד.. ואם הם עוברים מסביבה שקטה מאוד לסביבה רועשת, או להפך, זה מכניס אותם למתח וחרדה ולכן אנחנו עושים שימוש בטיפול החדשני לשיקום לאוטיזם במציאות מדומה לילדים.


עד לא מזמן הטיפול הנפוץ באוטיזם היה 'חדר לבן' "שיטות טיפולים שבהם מכניסים את הילדים האלה לחדר לבן שאין בו דבר והוא נטול גירויים ולאחר מכן בהדרגה אפשר להוסיף חפצים שונים. כיום כבר נפוץ יותר להשתמש בטיפול מציאות מדומה לילדים אוטיסטים במציאות מדומה על מנת להקים  'חדר לבן' היה עולה הרבה כסף. אבל כיום על ידי שימוש במשקפי מציאות מדומה יש חסכון רב בעלויות, התוצאות על פי מחקרים מראות שהשימוש במציאות מדומה, טובה יותר בהשגת התוצאות מכל טיפול מוכר אחר.חוקר בכיר בישראל מספר "עיצבנו סביבה ימית שהיה ניתן בקלות לשנות את החפצים ולשלוט על האודיו. ניתן למשל להכניס דולפינם , סרטנים, בועות, צוללנים ולמטפלים כמובן שי את  היכולת לשלוט על כל הסביבה של המטופל.


מערכות כגון: קלמה יכולות לסייע לילדים שסובלים מחוסר ריכוז ושדעתם מוסחת בקלות. "על ידי השימוש במציאות מדומה המטפלים מקבלים את האפשרות ליצור עולם שיש בו יותר או מעט גירויים. "זה עוזר להם להתאזן ולהירגע". במקרה של ילדים שמפגינים אדישות ניתן להוסיף גירויים ממגוון אין סופי. בתהליך כל מה שהילד צריך לעשות זה "להרכיב את משקפיים ולצידו יושב המטפל שרואה הכל בטאבלט או בסמארטפון. בצורה הזאת המטפל רואה כל הזמן מה הילד רואה וזה נותן לו הבנה מעמיקה יותר, איך לעשות את השימוש הטוב ביותר בחפצים הוירטואלים מול המטופל.


(חשוב לציין שבישראל פותחה הגרסה הראשונה בעולם ואת המערכת פיתחו הסטודנטים אבישי ברינה ויובל לינהרד. מי ששוקדים בימים אלה על פיתוח גרסה משופרת הם הסטודנטים גיא דביר ושחר לשם.)טיפול במציאות מדומה לילד באופן עקרוני, עורך מספר דקות בלבד וחשוב לציין שיש שיטת טיפול שונה מאדם לאדם. לכל אדם יש טיפול שלו, מה שמעניין הוא שהילדים זוכרים את הטיפול במציאות מדומה כחוויה חיובית והם מבקשים לשוב ולהתנסות בכך".


בעולם כיום יש מספר חברות שמפתחות טיפול רפואי במציאות מדומה ורבודה וישראל לא היחידה שבוחנת את התחום, על פי מומחים מהתחום ילדים יעשו שימוש במשקפי מציאות מדומה גם בשעות הפנאי שלהם, לדבריו הערכות כיום נוחות קטנות ובמחירים זולים מה שהופך את הטכנולוגיה לזמינה לכולם.


עמית בר-טוב, מרפא בעיסוק בבית ספר בר אילן בישראל אומר כי "הפיילוט של Calma הישאלית מראה שיש לה פוטנציאל ככלי טיפולי. ראינו התלהבות רבה אצל הילדים, הרופאים, המורים וההורים. נראה שהשימוש לאורך זמן במשקפי מציאות מדומה יכול לעזור לתלמידים להגיע לוויסות רגשי וחושי ולהביא לשיפור יכולות הלמידה שלהם ולריכוז.


לייעוץ מקצועי ממומחה בתחום, ניתן להתקשר, למציאות מדומה ישראל 09-8320333 עמית.