איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה והרבודה ? פרק ב


1 דקות קריאה

איך העתיד שלנו יראה ואיך טכנולוגית המציאות מדומה והמשולבת תשנה את חיינו ? כמו שסיימתי את פרק א , מה שכתבתי עד עכשיו זאת רק ההתחלה, בחלק ב של הכתבה, נמשיך לסקור את שוק משקפי המציאות המדומה, הרבודה והמשולבת ונמשיך לעקוב אחרי הארנב הלבן, נראה לאן זה ייקח אותנו.


כמו שהטכנולוגיה החדשה תתרום למין האנושי, היא עלולה גם לגרום לתופעות לוואי, האנושות צריכה להיות מוכנה להתמכרות של המשתמשים לטכנולוגיה החדשה.


לאחר שהמהפכה תושלם, העולם כפי שכבר אמרנו, לא יחזור להיות מה שהיה ובדיוק כמו מי שגדל בעולם המערבי במאה הזאת, אף אחד לא ממש ירצה או יוכל לחיות כמו לפני מאה שנה, אנשים רגילים לנוחות ולמזגן, רכב, טלוויזיה, מחשבים  ועוד...


כאשר אנשים יחיו במרחב הווירטואלי, הם יהיו כל יכולים וזאת עלולה להיות בעיה רצינית, לחזור למציאות הפיזית שבה אנחנו הרבה יותר מוגבלים ואנושיים, יראה לנו לא מעניין, ואני חושב שכשחברות ענק טכנולוגיות מייצרות טכנולוגיות חדשות שעלולות להשפיע בצורה משמעותית על המין האנושי, חובה אליהם גם לדאוג לחנך את הציבור לשימוש נכון, מה שלא קורה בפועל לצערי.


את התוצאות ההרסניות שיש למשחקי מחשב על חלק מהאנשים ניתן לראות כבר היום, בסין כיום נפתחים יותר ויותר מכוני גמילה לאנשים שמכורים למשחקי מחשב וגם בעולם המערבי אפשר לראות תוצאות דומות. ההתמכרות למשחקי מחשב כפי שכבר אמרנו, זאת בעיה מוכרת, למשל, בתמונה למעלה ניתן לראות אישה מבוגרת שהתמכרה לחיים שלה במשחק second life משחק המונים אינטרנטי שמאכלס עולם וירטואלי שלם שבו משחקים, חיים, ועובדים, כן! עובדים שם אנשים מרחבי העולם.
מה הכוונה לעבוד אתם שואלים ? אז קודם כל, חשוב להסביר שהעולם במשחק second life הוא עולם שלם ואין סופי, בניגוד לכדור הארץ שהוא כוכב אם כמות מוגבלת של מקום, העולם הווירטואלי הוא עולם אין סופי.


במשחקים כמו second life, אפשר לטייל באין סוף יבשות, לצאת להפלגה, לטוס ממקום למקום ולרכוש מוצרים, כגון: בגדים לדמות שלכם, מתנות לחברים במשחק, ריהוט לבית שלכם במשחק ואפילו לקנות נדלן דיגיטלי, תוכלו לרכוש ארמון ווירטואלי במידה ותרצו, לעולם המשחק יש אפילו כסף משלו ועל מנת לרכוש כסף לעולם המשחק, צריך להמיר כסף מהעולם האמתי, לכסף של עולם המשחק.


אנשים שחיים בתוך המשחק, צריכים שירות ולכן צריך שיהיו אנשים שעובדים בתוך עולם המשחק, אז איך זה קורה ? נאמר שאני קונה חנות בגדים בעולם המשחק,אני קונה את הנכס ממש כמו במציאות, אני בוחר שם לחנות, מעצב את החנות, יוצר את הבגדים ומציע אותם לתושבי עולם המשחק.


יש הרבה מאוד אנשים שחיים מעבודה בעולם הווירטואלי ותתפלאו, יש הרבה אנשים שהתעשרו מאוד בזכות העסקים שלהם בעולם המשחק.
לא מזמן, שחקן במשחק רכש שטח אדמה ובנה עליו טירה בעלות של 5 מליון דולר אמתי, אולי בעתיד, הילדים שלנו ממש יתאכזבו שלא רכשנו שטחים ווירטואליים, ממש כמו שהיום חלקנו לפעמיים מאוכזבים שההורים שלנו לא קנו נדלן בזול לפני 40 שנה בארץ.


כיום, מליוני אנשים חיים ב- second life, חלק מהם מתחתנים שם וחיים שם במשרה מלאה. אני מדביק לכם סרטון יוטיוב של חתונה אמתית שהתקיימה ב- second life, מדובר באנשים אמתיים שהתאהבו בדמויות הווירטואליות אחד של השני.אישה מבוגרת משחקת ב- second life כאישה צעירה


אז כפי שאתם רואים, גם להתחתן ולהיות צעירים אפשר במציאות מדומה ומשולבת, הרעיון במשחקים מהסוג הזה, שאתם יכולים לבחור מי אתם. גבר, אישה, רב מיני, חייה, או כל יצור שתרצו.


אדם נכה, יכול ללכת בעולם המציאות המדומה ואדם שרוצה להיות גיבור על, יהיה גיבור על בעולם המשחק. אדם מבוגר שרוצה להיות צעיר במשחק יהיה צעיר במשחק ובחור צעיר לבן יכול להיות אישה שחורה צעירה ויפה וכך בעולם משחק ווירטואלי שיש בו אין סוף אפשרויות, מליוני אנשים חיים ועובדים, חלקם מתמכרים.


כמובן שעדיין לא מדובר בעולם ממשי של ממש, אבל זה הולך להשתנות בקרוב, טכנולוגית המציאות מדומה, המשולבת והרבודה, הולכים לשנות את המציאות.


ברגע שנוכל ממש לחיות בעולמות אחרים שאנחנו אוהבים, הרבה אנשים יעדיפו את העולם הווירטואלי על המציאות הרגילה ולחלק מהאנשים תהיה בעיה של התמכרות, לדוגמה: בסרט המחליפים, שעלילתו מתרחשת בעתיד הלא רחוק, המין האנושי בחר לחיות במציאות המדומה ורק חלק קטן מאוד מהאנשים יוצא למלחמה לשחרר את המין האנושי שלא רוצה בכלל להשתחרר.חשוב להבין ונדבר על זה בהמשך הכתבה שנדבר על העתיד הלא רחוק שנים בודדות, מציאות מדומה אמתית לא מבוססת משקפים, יש גבול לכמות החושים שאפשר להכניס בטכנולוגיה כזאת פרימיטיבית, בהמשך נדבר בהרחבה על Neuralink של אילון מאסק ומה זה באמת מציאות מדומה.


תוך שנים בודדות, החנויות הפיזיות יכחדו כמעט לחלוטין. בעתיד הלא רחוק, אנו נרכוש הכל בעולם המציאות מדומה, משולבת , רבודה שלנו. מחשבים בעלי תבונה מלאכותית ישרתו אותנו בעולם המציאות מדומה, כשנרצה למדוד מוצר או לנסות אותו, נוכל לעשות את זה בעולם הווירטואלי. כשנרצה להזמין משהו מחנות דיגיטלית, רחפנים פשוט ישלחו לנו את זה באותו הרגע או שמדפסות תלת ממד ידפיסו לנו את זה בבית. במידה וזה יהיה מוצר גדול, סביר להניח שזה יצא ממפעל ממוחשב רובוטי שייצר את המוצר במקום וישלח במהירות לבית הלקוח, על ידי משאית אוטונומית.


בקצרה, כבר היום ניתן לראות את פרויקט הרחפנים של אמזון, פרויקט המכוניות האוטונומיות של גוגל וטסלה. ניתן לראות בתמונה למטה תמונות של הפרויקטים. להערכתי ולהערכת מומחים בתחום המחשוב והתכנה, אנו מתקרבים בצעדי ענק לקראת הסינגולריות הטכנולוגית שנדבר אליה בהרחבה בכתבות הבאות, לסיכום בקצרה, מדובר ביום שבו נוכל לייצר מחשב חכם כמו בן אדם ואז ניתן לאותו מחשב לבנות לבד מחשב יותר חכם וכן הלאה. עד שהחכמה האנושית תהיה ברמה של נמלה אל מול מחשבי העתיד.

אתם בטח שואלים ? למה אף אחד לא יודע מה יקרה בסינגולריות ? זאת הסיבה שבחרו את השם סינגולריות על שם הסינגולריות בחורים שחורים, אף אחד לא יודע מה קורה בדיוק שנכנסים לחור שחור. אז או שנהייה אלוהים או שנחדל להתקיים (כנראה בצורה הנוכחית בכל אופן) סביר להניח שזה גדול מדי בשבילנו להבין, כי אנחנו למעשה פחות מנמלה, יחסית למחשב על שכזה שמרכז בתוכו את כל הידע האנושי. אני לא יכול לדמיין מה המחשב יחשוב עלינו או על כל דבר אחר.


איך זה קשור למציאות מדומה ורבודה נגיע לזה בחלק ג של סדרת הכתבות החדשה של עמית קיסר ממציאות מדומה ישראל.