איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה והרבודה ? פרק א


1 דקות קריאה

איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה, הרבודה והמשולבת ? איך זה ישפיע על המין האנושי כחברה ? מה צופה לנו העתיד ? האם קיים סיכון למין האנושי ? ואולי זה הצעד הבא באבולוציה שלנו כבני אדם להִתְמַמְשֵׁק למכונה ? בדיוק בנושאים אלו אעסוק בסדרת הכתבות החדשה שלי, שמי עמית קיסר ממציאות מדומה ישראל ואני מכניס אתכם יחד איתי לחור הארנב שלך אליס.


היה לי קשה מאוד להחליט מהיכן להתחיל. טכנולוגית המציאות מדומה שחזרה מתהום הנשיאה, תופסת תאוצה ומסתמנת כטכנולוגיה המשמעותית ביותר שידענו עד היום שתזעזע את הבנת המציאות שלנו מהיסוד.


בכתבה קודמת, סיפרנו לכם את סיפור הלידה של הטכנולוגיה מראשיתה ועד היום. בכתבה הבאה, אספר לכם מה אני יודע שהולך לקרות בשנים הקרובות ועד לעתיד שאני רואה על ידי שימוש בהרבה דמיון והגיון בריא.


בואו נעבור מהר על כמה פרטים בנושא הטכנולוגיות הקיימות בתחום המציאות מדומה והמציאות הרבודה נתחיל בחברת מיקרוסופט, שעובדת במרץ על משקפי מציאות מדומה ראשונים מסוגם, מדובר בדגם שני של החברה. טכנולוגיה שנראית כאילו יצאה מסרט מדע בדיוני, משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט הולולנס או באנגלית HoloLens  , יהיו הראשונים שנדבר עליהם כי באמת מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך.


לפני שנתחיל לדבר על משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט ועל מג'יק ליפ , אני רוצה להמחיש לכם את הטכנולוגיה החדשה, בואו נצפה בסרטון קצר של חברת מיקרוסופט ובהמשך נראה גם את מג'יק ליפ.המשקפיים שאתם רואים בסרטון, הם משקפי מציאות רבודה (ar) ובניגוד למשקפי מציאות מדומה, ניתן לראות את המציאות שאנחנו מכירים בשילוב הולוגרמות בשכבות על המציאות הקיימת.


המשקפיים של מיקרוסופט הולולנס 2, או של מג'יק ליפ, הם משקפים שכבר קיימות היום, אך נכון לרגע זה, מיקרוסופט מוכרת את משקפי המציאות רבודה החדשות שלה רק למפתחים.


כפי שידוע כל מוצר חדש עולה יקר ובמשך הזמן המחיר יורד לאט לאט, עד שהמחיר מתאים לכל כיס. שימו לב, שבמשקפי מציאות רבודה של מיקרוסופט, אין צורך בכבלים או מחשב, מדובר במשקפיים קטנות יותר ממשקפי מציאות מדומה כך שבתום השימוש אפשר פשוט לתלות אותם על החולצה.


המפתחים ב מיקרוסופט, ובמג'יק ליפ עובדים על כמה פרויקטים מאוד מאוד מעניינים. לדוגמה:


בטיולים בכל מקום בעולם, תוכלו לבקש מהמשקפיים להסביר לכם על המקום ומיד המשקפיים יתנו לכם הסבר מפורט על המקום, כולל תצוגה וירטואלית של מה שאתם רואים, הנפשה והולוגרמות. זה הופך את המציאות לסוג של חלום חי ובמידה וזה לא מספיק, משקפי המציאות הרבודה  יוכלו לקחת אותכם לעבר, לרגע שבו בנו את העיר או המבנה שבו אתם צופים ממש כמו חזרה בזמן, למעשה, אתם בכלל לא חייבים לצאת מהבית, הטיול יכול לבוא אליכם הביתה.


דוגמה נוספת, תחשבו שאתם נוהגים באוטו כשאתם מרכיבים משקפיים. תוכלו לראות גם את וויז וגם את הכביש בצורה בטוחה. למעשה, כבר היום אני רואה את היום שלאחר הסמארטפונים והטלוויזיות (כל המסכים הפיזים).


החזון של מיקרסופט  ומג'יק ליפ מבטל לחלוטין את הצורך בסמארטפון, הלא כל העולם יהיה שולחן העבודה שלנו ועל ידי שליטה קולית ומחוות נשלוט בעולם המציאות המשולבת כולו.

.
במידה ונרצה לראות סרט, פשוט, נאמר את המילה "סרט" והמשקפיים יקרינו לנו מסך קולנוע. לאן שלא נלך, למטבח, ברחוב, ברכבת ובעבודה, כאילו אנחנו לוקחים איתנו טלוויזיה 100 אינץ או כל גודל שתרצו לכל מקום, במידה ותרצו להגדיל את המסך, בסך הכל השתמשו באצבעות שלכם ממש כמו בסמארטפון רק באוויר. בנוסף, נוכל לבחור כמה מסכים בו זמנית או כמה אפליקציות שרצות בו זמנית על העולם סביבנו, נוכל לשדר סרטים לחברים ולצפות יחד מרחב הווירטואלי שיכול להיות על הר בטיבט או על הירח.


חשוב לי לציין, שאני בעצמי עובד שעות נוספות על מנת לנתח את הטכנולוגיה החדשה שתשנה את חיינו. למשל, ניתן לראות שכבר היום אנשים נפגשים פחות מבעבר. בזכות ה- WHATS UP, פייסבוק, סקייפ ודומיהם, אנחנו כיום יותר מחוברים במרחב הווירטואלי ופחות מחוברים פיזית.
תחשבו לרגע שבמידה ותרצו להיפגש הם חברים, תוכלו לקבוע על מאדים וההולוגרמות של כולכם יהיו במאדים וממש תראו אחד את השני ובמידה ותרצו, תוכלו לטייל בכוכב יחדיו או ליצור איזו עלילה שתרצו, מצד שני מה יעלה בגורל המפגשים בעולם האמתי ? למה להיות רגילים שכל יום הוא הרפתקה בה אתם הגיבורים.


לפניכם סרטונים שמדגימים את ההולוגרמות של מיקרוסופט ומשקפי המציאות הרבודה הולולנס 2, בסרטון השני תראו איך נראית הולוגרמה במציאות משולבת.כפי שאתם מבינים, אתם בכלל לא חייבים לצאת מהבית, העולם יכול לבוא אליכם הביתה, והייתי רוצה לתת דוגמה: לאחת התשובות לשאלה גדולה במדע כיום היא:

במידה ויש כל כך הרבה כוכבים ביקום וכל כך הרבה תרבויות מפותחות ביקום, עשו על זה גם נוסחה נוסחת דרייק, אז איפה כולם ? ואחת התשובות לשאלה הקשה הזאת היא, שברגע שתרבות מסוימת מפתחת מציאות מדומה, אין לה יותר צורך ללכת לשום מקום באמת, יצאתי קצת מההקשר ונחזור לזה בהמשך.


חוזרים למשקפי המציאות המשולבת של magic leap,  HOLOLENS 2, תחשבו שאתם נוהגים באוטו כשאתם מרכיבים משקפי מציאות מעורבת תוכלו לראות וויז וגם את הכביש בצורה בטוחה, תחשבו שכל המכשירים הפיזיים נעלמים, אין צורך בטלוויזיה, מחשב, סמארטפון או שום דבר פיזי על מנת לתקשר, לצפות, או לצרוך. (side affact כל הכבלים המעצבנים והמכשירים הפיזיים, לא יהיה בהם צורך יותר)


למעשה, כבר היום אני רואה את היום שלאחר הסמארטפונים והטלוויזיות, הכפי שכבר אמרתי החזון של מיקרסופט ומתחרתה magic leap מבטל לחלוטין את הצורך במכשירים פיזים, כל העולם יהיה שולחן העבודה שלנו ועל ידי שליטה קולית ומחוות, נשלוט בעולם ה- AR., ועכשיו תור מג'יק ליפ , יוטיוב של משקפי המציאות משולבת\רבודה  MAGIC LEAP:אז כפי שאתם מבינים, חדר ההולוגרמות של מסע בין כוכבים התעורר לחיים, רק תחשבו על השימושים האין סופיים שהטכנולוגיה הזאת תספק.
אין ספק שחברות הטכנולוגיה כבר החליטו איך יראה העתיד. חברות כמו גוגל,מיקרוסופט, סוני, סמסונג, HTC , magic leap, פייסבוק ועד רבים אחרים, עובדים ללא הפסקה, בפיתוח התחום.


לסיכום חלק ראשון בכתבה: צריך לזכור שלא רחוק היום שמכוניות ינהגו את עצמן ורחפנים ישמשו ככלי תחבורה ליגיטמי וככלי משלוחים, ממש כמו המכוניות שכבר נוהגות לבד הרבה יותר טוב מבני אדם ולמרות שהעתיד נראה כמו מדע בדיוני, אין מדע בדיוני! כל דבר שבני האדם רצו הם הגשימו, רצינו לעוף, רצינו לנשום מתחת למים, לנחות על הירח, להחליף חלקים בגוף האדם, ומי היה מאמין לפני 100 שנה בלבד שנגיע להישגים כל כך מרשימים. למעשה, הטכנולוגיה עוקפת את המין האנושי , זאת עובדה מדעית שמסמלת את תחילת נקודת העל חזור שלנו, הסינגולריות.


ומה שכתבתי עד עכשיו זאת רק ההתחלה, כי בעוד זמן מאוד קרוב, מפתחים המדענים אינטליגנציה מלאכותית ולא רחוק היום שבו נוכל לסרוק את המוח לתוך המכונה ולעשות עוד הרבה דברים מדהימים (אין מילה קיימת לתאר את זה באמת) האם זהו השלב הבא באבולוציה שלנו , חשבתם שעתיד המציאות מדומה נמצא במשקפים ? על כל זה נדבר בפרק ב.


בחלק ב של הכתבה, נמשיך לסקור את שוק משקפי המציאות המדומה, הרבודה והמשולבת ונמשיך לעקוב אחרי הארנב הלבן, נראה לאן זה ייקח אותנו. 


כל הזכויות שמורות לעמית קיסר מציאות מדומה ישראל 2013.