1 דקות קריאה
18 Feb
18Feb

DoF מייצג דרגות חופש. זהו כינוי לתנועה סביב ציר או לאורך ציר. לדוגמה, מפרק המרפק שלך ב-1 DoF. כל האובייקטים סביבך שיכולים לנוע בחלל תלת מימד נעים ב-6 דרכים. 6 דרכים אלו הן 3 צירים כיווניים ו-3 צירים סיבוביים. כל אחד מהצירים הללו הוא DoF. אנחנו חיים בעולם תלת מימדי ומקיימים איתו אינטראקציה בכל 6 DoF. עבור VR, DoF משמש לתיאור ציר שעוקב אחריו. המעקב מגיע מהיכולת לנטר שינוי של זווית או מרחק בצירים באמצעות חומרה. 3 DoF פירושו מעקב אחר כיוון. משמעות הדבר היא ששלושת הצירים שניתן לסובב סביבם אובייקט נמצאים במעקב. זה קיים משקפות VR ניידות ומשקפות VR עצמאיות כמו Oculus Go החדשה. אם תסובב את הראש תוך כדי משקפות, זה יכול לעקוב אחר שינוי הזווית של הצירים האלה ולאפשר לך להסתכל מסביב בסביבה.


3 DoF

משחקים רבים משקפות ניידות כוללים ישיבה במקום ומעבר חוויה, ממש כמו נסיעה ברכבת הרים. המשתמשים יכולים לדמיין מציאות מדומה סביבם ולהסתכל על הפרטים בתוך המציאות. עם זאת, אם תרצה להסתובב במציאות שאתה חווה, אז משתמש ידרוש משקפות 6 DoF. 6 משקפות DoF VR מאפשרות מעקב אחר מיקום משקפות, כמו גם כיוון המשקפות. ניתן לעקוב אחר תנועה ב-3 צירים x, y ו-z וכל שילוב של שלושת הצירים הללו יכול לבטא תנועה, זה נקרא וקטור. אם הייתם צועדים קדימה בזמן שאתם עונדים משקפות, חומרה חיצונית תזהה שהדיבורית זזה על ציר ה-x, למשל. אם הייתם קופצים במקום, המשקפות היו זזות אנכית על ציר ה-y.


6 DoF

משקפות מתקדמות אלו מאפשרות למשתמש לנוע באזור ממופה. מאפשר למשתמש להסתובב סביב חפצים כדי להסתכל עליהם מכל הזוויות. זה מאפשר התחמקות מטילים נכנסים או אפילו חקר משחקי מציאות מדומה בעולם פתוח.


מדוע לא כל VR משתמש ב-6DoF?

במילים פשוטות... זה בגלל העלות. החומרה והתוכנה למעקב אחר 6 DoF היא הרבה יותר מורכבת ממעקב של 3 DoF. רוב משקפות ה-VR הניידות משתמשות בחיישן ה-Inertial Measurement Unit (IMU) המובנה כדי לקרוא את הכיוון. זהו אותו חיישן שהופך את נוף המסך שלך בעת צפייה בסרטון בנייד שלך. בעוד ש-6 מערכות DoF זקוקות למערכות מעקב אינפרא אדום או אופטי כדי לעקוב אחר נקודות ספציפיות במשקפות או בבקרים שלהן בחלל תלת מימד. החומרה הנוספת מגדילה את המחיר אך עם פונקציונליות רבה יותר. אני בעל משקפות 3 DoF עבור הנייד שלי ואוהב להשתמש בה בשל הפשטות והיכולת הסוחפת שלה. מעבר ל-6 DoF הוא מדהים לחלוטין אבל דורש השקעה בזמן וכסף כדי להגדיר. כשאני משתמש במערכת 6 DoF, אני באמת מאמין שאני נמצא במציאות אחרת. רוב מפתחי משחקי AAA לא אימצו תאימות VR מלאה למשחקים הקיימים שלהם, או יצרו תוכן חדש לפלטפורמה זו, לכן מפתחי תקציב נמוך הם המקור העיקרי למשחקים ותוכן. Skyrim VR לא יהיה אותו הדבר ללא היכולת להניף חרב או ברווז מאחורי סלע כדי להסתתר מדרקון. סוגים אלה של תנועות זקוקים למעקב של 6 DoF. אני בטוח ש-6 DoF יהיה העתיד של VR, אבל רק כאשר הוא יהיה נגיש עבור כולם.‍


אז מה עדיף?

לחוויה סוחפת שתוכל להזיז בחדר ולאסוף מהרצפה, 6 DoF הוא הדרך קדימה. עם זאת, אם אתה רוצה לצפות בסרטים או לנסוע ברכב, למשל, 3 DoF יכול להיות סוחף באותה מידה. ל-3 DoF יש מגבלות, אבל זה מגיע גם בשבריר מהמחיר, עם מוצרים כמו Google Cardboard שמתחילים בכמה פאונד/דולר. במקום זאת, משקפות HTC VIVE VR מלאות יחזירו לך כ-400 פאונד. זה לא כולל את המחיר של מחשב אישי עם מפרט גבוה להפעלת משחק ה-VR.‍הגל החדש של מוצרים מחברות כמו Meta quest משתמש במעקב מבפנים החוצה כדי להפחית את הצורך בחומרה חיצונית ולהפחית עלויות. בדוק את Oculus Quest כאן.


כל הנקודות הללו הן חיוביות עבור תעשיית ה-VR. כדי להרגיש שקוע לגמרי במציאות מדומה, היכולת לקיים אינטראקציה היא קריטית. זה פשוט לא אפשרי מהרבה משקפות ניידות זולות. הדרישה לבקר המקושר למשקפות מאפשרת אינטראקציה זו, ולכן, יש לעקוב אחר הבקר במיקום. או שזה נעשה מהמשקפות או מחומרה חיצונית, אבל היד שלך נעה ב-6 DoF ולכן דורשת מעקב. החריג היחיד לכך הוא משקפות GEAR VR, הכוללות בקר תואם. זה עוקב רק ב-3 DoF, אבל זה מאפשר רמת אינטראקציה מעל משקפות ניידות רגילות. מוצר נחמד באמצע הדרך. לא פלא שזה נמכר כל כך טוב. לסיכום, ברגע שניתן לבצע 6 DoF בהצלחה עם צורך במחשבים מתקדמים וחומרת מעקב חיצונית, אז רוב אם לא כל משקפות ה-VR יאמצו 6 DoF. מאמר של עמית קיסרgoogle.com, pub-8111887562940531, DIRECT, f08c47fec0942fa0
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.