3 דקות קריאה
13 Sep
13Sep

קאסידי פון מוסר 

עידן הסמארטפונים עלול להסתיים מוקדם מכפי שאתה חושב. למרות שאולי לא מרגיש שאנשים הפכו פחות מתעניינים בטלפונים סלולריים, המספרים מראים הכל. המכירות של סמארטפונים ירדו שנתיים ברציפות , ולמרות שחלק מהירידה בשוק התאוששה, חברות גדולות כמו אפל וגוגל גם החלו לעבוד על זוגות אלגנטיים של משקפי מציאות רבודה (AR) שיתפסו את מקומם. בהתבסס על שמועות שדווחו על ידי המידע , אפל עשויה לחפש להחליף את האייפון בעשור הקרוב. על אף שענקית הטכנולוגיה לא הכריזה רשמית על כוונה זו, לטענת The Information, המשתתפים במצגת פרטית ופנימית שערכה ב-2019 גילו שאפל מתכננת לשחרר לראשונה משקפי מציאות מדומה (VR) ב-2022 ולאחר מכן זוג משקפי AR אלגנטיים יותר. בשנת 2023. דו"ח עדכני יותר של בלומברג מסכים עם ציר הזמן הזה, וטוען שהציבור יכול לצפות למשקפות יקרות יותר ב-2022 ואחריה זוג משקפיים מסוגנן יותר במועד מאוחר יותר. גוגל הובילה לראשונה את קו משקפי המציאות המעורבת על ידי שחרור Google Glass ב -2023. 2013, אבל באותה תקופה החברה לא הייתה כמעט מוכנה להכניס את טכנולוגיית הזכוכית החכמה לחיי היומיום שלנו כמו שאנחנו עושים סמארטפונים. אפילו עכשיו, אם החברות האלה רציניות בהכנסת AR למיינסטרים לנקודה שבה אנחנו שמים בצד את הטלפונים הסלולריים שלנו, הרבה עדיין צריך לקרות. עם זאת, השמועה אומרת שכמה שחקנים כבר עשו צעדים גדולים בפיתוח הטכנולוגיה.

למה משמשת מציאות רבודה?

AR שואפת למזג מציאות עם אלמנטים וירטואליים, ויש לה הרבה יותר פוטנציאל מאשר VR ליישומים מעשיים בעבודה ובחיי היומיום. במקום משקפי מגן מגושמים וסוחפים, דמיינו זוג משקפי ראייה מסוגננים המציגים אלמנטים דיגיטליים ואובייקטים וירטואליים ישירות על העדשות. חברות כבר החלו לעבוד כדי לשלב מציאות מעורבת בטכנולוגיה; אם אי פעם שיחקת Pok é mon Go או השתמשת באפליקציית הסרגל של אפל, כבר ניסית את AR בסיסי. למרות שאלו יישומים מהנים של הטכנולוגיה, חברות מחפשות כעת להעביר הילוך על ידי יישום טכנולוגיית AR למצבים מעשיים יותר. עולם עם המשקפיים החכמים האלה נראה כמו משהו ישר מתוך סרט מדע בדיוני. תאר לעצמך שאתה ביציע של אצטדיון כדורגל צופה במשחק והנתונים הסטטיסטיים ומידע השחקנים מוקרנים על העדשות שלך - אתה אפילו לא צריך להרים אצבע. אתה יכול לקבל הודעות אימייל וטקסט המוצגות מול העיניים שלך, כך שלא תצטרך לבהות במסך הטלפון שלך בזמן חציית הרחוב. או אולי אתה מסתובב בעיר חדשה ומנסה למצוא את בית הקפה הקרוב ביותר, ויש חצים וכיוונים מוקרנים לאורך השביל שמובילים אותך ליעד שלך. האפשרויות הן אינסופיות, ויישומים רבים משתרעים למגזרים עסקיים. מיקרוסופט הוציאה זוג משקפיים חכמים ראשוניים ב-2016 המיועדים מאוד ליישומי ייצור, קמעונאות ושירותי בריאות. בסביבות אלה, המכשיר עוזר למשתמשים לדמיין פעולות או נהלים ממש מולם. סביר להניח שנראה יותר התמקדות ביישומים עסקיים עם דגמים ראשוניים של משקפי AR לפני שהטכנולוגיה תהיה מתקדמת מספיק לשימוש יומיומי. אנו מסתמכים מאוד על הסמארטפונים שלנו, וכדי שיוחלפו, משקפי AR יצטרכו לבחור להגדיל את הרפיון עד לנקודה שבה הטלפון החכם שלך הוא רק משקל מת.

לעבור את עקומת הלמידה של מציאות רבודה

על מנת שטכנולוגיית AR תחליף את הסמארטפונים בעשור הקרוב, תחילה נצטרך לראות כמה שדרוגים גדולים ממה שאפשר כרגע, כמו גם כמה שיפורים לטכנולוגיית VR. שמועות ומפרטים אפשריים כבר מסתחררים על כך שאפל משחררת משקפות VR על ידי 2022, שאחריו יגיעו זוג משקפי אפל המשתמשים בטכנולוגיית AR כדי להקרין אובייקטים וירטואליים על העדשות. על פי הדיווחים, החברה מקווה לבחון טכנולוגיה מרובת מציאות עם משקפות ה-VR שלה על מנת לפתור את כל הפיתולים ובסופו של דבר להעביר את הטכנולוגיה למכשירי AR מסובכים יותר. ענקית הטכנולוגיה היא לא היחידה שמשתתפת במירוץ להחלפת סמארטפונים - חברות כמו מיקרוסופט, גוגל, פייסבוק ואמזון כולן משקיעות בפיתוח טכנולוגיה מרובת מציאות לשימושים שלהן. בתהליך להפוך את AR למתקדמת מספיק עבור שוק הטכנולוגיה הלבישה, החברות הללו צריכות לקבוע כיצד להתגבר על כמה מחסומי דרכים חיוניים שיש להם פוטנציאל להרוס את מאמציהן אם לא יטופלו.

טיפול בדאגות הפרטיות

חששות פרטיות היו בעיה מרכזית ב-Google Glass, מכיוון שמשתמשים ראשוניים במכשיר התמודדו עם תגובה נגדית של עוברים ושבים שחשו שהמצלמה המצורפת פולשה לפרטיותם. אפל מחפשת לתקן את החשש הזה עם המשקפיים הקרובות שלה - על פי פטנט שזוהה על ידי Patently Apple , נראה שחברת הטכנולוגיה חיפשה פתרונות מרובים, כגון הפיכת חיבור המצלמה לנשלף. אלטרנטיבה אחרת שנידונה בפטנט תדרוש מכשיר מודולרי מקש על מנת שהמצלמה תקליט כך שאנשים יוכלו לדעת אם הם מצולמים. למרות שהנוכחות של מידע זה בפטנט אינה אישור לכך שנראה את הטכנולוגיה המשמשת במוצר הסופי, זה סימן שאפל לוקחת את הפרטיות ברצינות בהשקת משקפי ה-AR שלה. פייסבוק עובדת באופן דומה על זוג חכמים משקפיים שכונה Project Aria , והחברה כבר שוקלת כיצד להבטיח בצורה הטובה ביותר שהפרטיות תכובד עם הטכנולוגיה כשהם מביאים אותה למקום העבודה לצורך בדיקה. אנדרו בוסוורת', ראש מחלקת החומרה של פייסבוק, הבטיח לציבור שהמשקפיים יהיו אסורים בשטחים פרטיים כמו שירותים, והנתונים שנאספו על ידי המשקפיים ייסרקו מהפרטים המזהים של אנשים לפני ניתוחם למטרות מחקר. למרות שפייסבוק כרגע בהתאמת הטכנולוגיה שלהם לשימוש בעיקר בחללי המשרדים שלה, ברור שהחברה משקיעה במשאבים שיבטיחו למשתמשים חיצוניים להרגיש בטוחים בנוכחות המרכיבים את משקפי Project Aria.

יצירת טכנולוגיה מסוגננת, לבישה


היכן ש-Google Glass לא הצליחה להרשים בכל הנוגע לאסתטיקה שלה, חברות אחרות מקוות להתבלט עם המסגרות המסוגננות שלהן. בעוד שמשקפות ה-VR שאפל עשויה להוציא ב-2022, כנראה תדמה לטכנולוגיית ה-VR המסורבלת למדי שכבר קיימת בשוק, ה-AR שלה. לפי השמועות למשקפיים יש מראה הרבה יותר מסוגנן.לפי בלומברג , אבות הטיפוס דומים למשקפי שמש עם מסגרת פלסטיק, למרות שהמוצר עדיין נמצא בשלבי פיתוח מוקדמים. עדיין לא שמענו ספקולציות לגבי המשקפיים שמגיעים באופציה כהה, אם כי זה עשוי להשתנות ככל שתאריך השחרור שלהם בסופו של דבר קרוב יותר. פייסבוק גם לוקחת את המראה של המשקפיים שלה ברצינות רבה, שכן החברה הודיעה לאחרונה שהיא תשתף פעולה עם מותג המשקפיים הפופולרי Ray-Ban. זהו סימן גדול לכך שהחברה לא רק מעוניינת לייצר טכנולוגיית AR חזקה - היא גם רוצה ליצור מוצר שניתן ללבוש כל יום כזוג משקפיים מסוגנן.


למשקפי AR עשויות להיות כמה יכולות מוזרות

משקפיים חכמים לא יהוו תחליף מיידי לסמארטפון שלך, שכן לפי השמועות דגמים מוקדמים של המשקפיים של אפל עובדים רק בשילוב עם הטלפון החכם שלך. לפי בלומברג , משקפי הראייה יסונכרנו עם האייפון שלך כדי להציג מיילים, מפות ותכונות וירטואליות אחרות ישירות על העדשות. לפי השמועות הם גם משתמשים במשקפות ה-VR ככלי לבדיקת אפליקציות מציאות מרובות חדשות שיועברו מאוחר יותר ל-Apple Glass. לפי מידע שמצאה Patently Apple , משקפי אפל החדשים לא יצטרכו עדשות מרשם כדי לפעול . אם זה נכון, זה יכול להיות מחליף משחק עבור טכנולוגיה לבישה ויפתח את השוק ללקוחות לקויי ראייה להתנסות במשקפיים. כשצוללים לתוך יישום מוזר עוד יותר של הטכנולוגיה של אפל, פטנט נוסף מרמז שהחברה עשויה לעזור למשתמשים לראות בחושך באמצעות חיישנים סביב הראש כדי לתת תחושה טובה יותר של הסביבה. אמזון שוקלת להשתמש במשקפי AR כדי להאיץ תהליך האריזה שלהם , שכן אפשר לקדם את הטכנולוגיה כדי להנחות את עובדי המחסן למצוא את הפריטים המתאימים במחסן גדול.

האם משקפי AR יהיו זולים יותר מסמארטפונים?

בעוד שחברות עדיין מפתחות את הפרטים הטכניים של יצירת משקפי AR אלגנטיים, תג המחיר צפוי להיות גבוה יותר מזה של סמארטפונים בינתיים. מחיר גוגל גלאס היה בתחילה ב-1,500 דולר עם שחרורו הראשוני, והתהליך של פיתוח קו חדש לגמרי של טכנולוגיה אינו זול. דיווחים מבלומברג העלו תחילה השערות כי משקפות ה-VR של אפל עשויות להיות יקרות עד 5,999 דולר, ולכן ישווקו לקבוצה קטנה יותר. של אנשים בניגוד לציבור הרחב. תג המחיר הזה גבוה משמעותית מטכנולוגיית ריבוי מציאות שכבר קיימת היום בשוק, מה שדוחף את המשקפות לעבר שוק נישתי ועשיר מאוד. חלק מהמקורבים צופים שענקית הטכנולוגיה תמכור רק משקפות אחת ליום בחנויות שלה, מה שיקשה עוד יותר על השגתה. עם זאת יש עדיין תקווה שמשקפות מרובות מציאות ישווקו לקהל הרחב במחיר זול בהרבה. מחיר בעתיד הקרוב. על פי מדליף אפל Jon Prosser , לפי השמועות, ה-Apple Glasses יגיעו לקמעונאות במחיר של 499 דולר, זול משמעותית מקודמו ה-VR שלהם. בינתיים, האנליסט של אפל, מינג-צ'י קואו, מאמין שהם יקמעו בסביבות 1,000 דולר. זכור שאף אחד מתגי המחיר המשוערים הללו אינו מאושר, ואנחנו עדיין עובדים רק על שמועות שנאספו ממידע שדלף.

אל תזרוק את הטלפון שלך עדיין

אפילו עם משקפות AR/VR של אפל באופק וחברות אחרות עוקבות אחריהן במהירות, לא נראה עדיין זוג משקפי ראייה מחליפים את הטלפונים שלנו. בהתחשב באופן שבו סביר להניח שה-Apple Glass ידרוש אייפון כדי לעבוד, אין למהר להתחיל לדאוג לגבי המעבר. חברות אלו מקווים להתרחק מהסמארטפון עד סוף העשור, כך שלמשתמשים יש מספיק זמן להתרגל אליו הטכנולוגיה החדשה שיוצאת לשוק. מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, אפילו נתן מידע לגבי המירוץ לסיום הסמארטפונים, ושיתף "בעוד שאני מצפה שהטלפונים עדיין יהיו המכשירים העיקריים שלנו במשך רוב העשור הזה, בשלב מסוים בשנות ה-2020, נקבל משקפי מציאות רבודה פורצי דרך שיגדירו מחדש מערכת היחסים שלנו עם הטכנולוגיה." בסופו של יום, אנו יכולים לצפות להישאר תלויים למדי בסמארטפונים שלנו לעת עתה, אם כי עתיד הטכנולוגיה נראה מזהיר במיוחד.


google.com, pub-8111887562940531, DIRECT, f08c47fec0942fa0
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.